V Česku je přes 150 tisíc dieselových aut, do kterých automobilky koncernu Volkswagen instalovaly podvodný software. Ten vozům pomohl projít emisními testy. Když to prasklo, v Americe koncern své zákazníky plošně odškodňoval tisíci dolarů. Jinde se mu do toho nechce. Zatím?

V září 2015 se akcie automobilky Volkswagen propadly o 35 procent. Trhy reagovaly na skutečnost, kterou automobilka už dál nemohla popírat: část svých dieselových vozů vybavila speciálním softwarem, který dokázal zkreslit laboratorní testy emisí oxidů dusíku. Bez tohoto podvodu její automobily nebyly schopné vyhovět emisním normám. Ve Spojených státech automobilka přistoupila po sérii hromadných žalob na mimosoudní vyrovnání. V Evropě má ale kauza, známá pod názvem dieselgate, poněkud jiný průběh, tady Volkswagen o hromadném odškodňování nechce slyšet. Mimo jiné taky proto, že dieselů na starém kontinentě prodával řádově víc.

David Kuboň a Martin Kodýdek založili společnost DieselGate, s. r. o. Jejich cíl: shromáždit české poškozené a pokusit se prosadit jejich požadavky u soudu. Pozoruhodná je přitom metoda, kterou volí: v Česku totiž není možné podávat hromadné žaloby, nic takového v našem právním řádu zkrátka není. Pánové z DieselGate ale mají za to, že vědí, jak postupovat, aniž by jednoho každého poškozeného musili zastupovat zvlášť.

Jak a kdy jste se k dieselegate dostali?

David Kuboň: V říjnu 2015, měsíc po tom, co to prasklo. Se společníkem z advokátní kanceláře KLB Legal jsme letěli do San Franciska na konferenci mezinárodní právnické organizace Global Justice Network. Na konferenci byli i tři advokáti, kteří proti Volkswagenu podávali hromadnou žalobu – takových žalob bylo v rámci Spojených států asi 150 – a ti nám tehdy řekli „Pojďme do toho spolu, je to kauza, která není čistě americká, má celosvětový přesah, my tu máme 800 tisíc takových aut, ale u vás, tedy v Evropě, jich je osm milionů.“

To vám stačilo?

DK: Hlavní impulz byl, že se v Americe na rozdíl od Evropy chtěli okamžitě dohodnout.

Kdo se chtěl dohodnout? Američtí právníci Volkswagenu?

DK: Přesně. Soudce jim jednoznačně řekl: Pokud se nedohodnete, může to pro vás být likvidační. V Americe totiž nejde jen o náhradu škody, ale taky o úhradu takzvaných punitive damages – to je pokuta, která může být třeba mnohonásobně vyšší než škoda, která reálně vznikla. Účelem té pokuty primárně není odškodnit poškozené, ale uložit škůdci sankci a napřístě odstrašit od podobného jednání jak jeho, tak i kohokoli jiného.

Že do toho jdeme, jsme se rozhodli, když nám kolegové z Ameriky řekli, že v rámci mimosoudních jednání Volkswagen uznal – samozřejmě jenom pro Ameriku – že to neumí opravit.

Celý rozsáhlý rozhovor si můžete přečíst na serveru Penize.cz