Ve středu 25. ledna dorazila na Obvodní soud pro Prahu 8 další žaloba majitelů aut, kterých se týká emisní skandál koncernu Volkswagen. Společnost DieselGate v ní žádá náhradu škody ve výši 24 milionů a 225 tisíc korun zhruba pro 200 poškozených. Současně HN potvrdila, že další žaloby budou pravděpodobně následovat.

"Negativních ohlasů je mnoho a jsou různého typu. Ať už se jedná o neprodejnost vozu nebo nejistotu ohledně nabízeného přehrání softwaru ze strany Volkswagenu, a proto se domníváme, že požadavky našich zákazníků jsou oprávněné," říká jednatel DieselGate Martin Kodýdek.


Volkswagen nyní v Česku zažalovalo již více než 1700 majitelů vozů s naftovými motory, do kterých firmy německého koncernu včetně české Škody namontovaly ilegální software umožňující podvádět při měření emisí. Podle odhadů by se počet Čechů žalujících německou automobilku mohl letos zdvojnásobit.


Požadovaná výše odškodnění v hromadné žalobě zhruba kopíruje náhradu pro majitele ve Spojených státech. Tam musí Volkswagen vyplatit jako kompenzaci až 10 tisíc dolarů každému téměř ze 600 tisíc vlastníků problematických vozů.

Společnost DieselGate byla založena v říjnu loňského roku cíleně kvůli aféře německého koncernu. Stojí za ní advokátní společnost KLB Legal, která v roce 2015 jako vůbec první v Česku německý koncern zažalovala. Právníci KLB mimo jiné poskytují své služby finanční skupině Wood & Company.

Na stránkách Diesel-gate.cz se mohou k žalobě připojit další lidé. Ti na portálu po zadání VIN kódu svého automobilu zjistí, zda se jich problém týká. Až se na internetu sejde dostatek těchto lidí, na soud poputuje další žaloba. Společnost si pak chce od klientů vzít pětinu z odškodného jako provizi.

DieselGate není jediná společnost, jejíž byznys je na aféře postaven. Většina českých majitelů problematických aut − mezi nimi například i Česká pošta − Volkswagen žaluje skrze společnost Safe Diesel. Ta chce pro vlastníky vozů vysoudit odškodnění a z konečné částky si ponechat 25 procent. Společnost Safe Diesel zastupuje advokátní kancelář BBH, mezi jejíž klienty patří například ČEZ či skupina PPF podnikatele Petra Kellnera.

Na počátky kauzy v roce 2015 jezdilo v Česku 165 tisíc aut s problematickým softwarem. Šlo o značky Škoda, Volkswagen, Audi a Seat. Kdyby se k žalobě teoreticky připojili všichni vlastníci těchto vozů, celková částka za odškodnění by podle společnosti Safe Diesel mohla přesáhnout 20 miliard korun.

Po celém světě se problém dotkl 11 milionů aut s dieselovým motorem. Aféra se týká mimo jiné asi 1,2 milionu vozů Škoda Auto. Na německý koncern už padlo několik hromadných žalob. Jednu z posledních podalo v listopadu loňského roku 15 tisíc zákazníků Volkswagenu prostřednictvím internetové platformy Myright.de.

Po více než dvou letech, co kauza odstartovala, pokračuje její vyšetřování. V prosinci byl odsouzen manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt k sedmiletému vězení pro podíl na podvodu. Minulý týden vyplula na veřejnost informace, že Volkswagen testoval účinky emisí na opicích a následně také na lidech.

Zdroj: Hospodářské noviny/iHned