Jak moc šéfové koncernu Volkswagen věděli o tom, že firma obelhává měření emisí „chytrým” software? To nové nahrávky zajištěné německou policií úplně neodhalují, že software nebyl tak chytrý, ale ukazují naprosto jasně.

Letos v září oslavíme již čtvrté výročí od chvíle, co se svět dozvěděl o podvodném řešení, které koncern VW instaloval do více než 11 milionů vozů. Němce tento krok již stál opravdu mnoho, od tučných pokut až po averzi některých zákazníků. Zajímavé však je, že dosud nepadla žádná konkrétní jména, která by za celým skandálem stála. I když zatčeno či obviněno bylo již poměrně dost lidí, na viníka nikdo neukázal - lidé souzení a někdy i odsouzení v USA rozhodně nebyli těmi, kteří by tahali na nitky. Jedním z klíčových lidí, kteří měli moc uvést celý mechanismus do pohybu, je Wolfgang Hatz, šéf vývoje pohonných jednotek celého koncernu VW.

Hatz se na seznamu obviněných ocitl především proto, že kdysi dávno šéfoval vývoji motorů u Audi. Právě tato značka má být za software, který dlouhá léta zvládal klamat úřady a dělal z dieselů „čisté motory“, zodpovědná. Program dvojí mapy řídicí jednotky, kdy jedna počítá s testy v laboratořích a druhá s provozem na reálných silnicích, přitom vznikl právě během Hatzovy vlády. Vyšetřovatelé se tedy logicky domnívají, že o jeho zrodu musel minimálně vědět, pokud jej přímo neinstruoval.

Je samozřejmě otázkou, zda Hatz nakonec neskončí v úloze obětního beránka. Koncern VW se totiž k němu otočil zády již na jaře 2016, tedy jen pár měsíců po vypuknutí skandálu, kdy si stoprocentně nikdo nemohl být jistý, kam veškeré nitky směřují. Přesto vyvstaly oprávněné spekulace o Hatzově zapojení do celé věci. Dozorčí rada tedy rozhodla o tom, že bude poslán k vodě, byť s nemalým odstupným ve výši 12 milionů Eur (cca 307,83 milionů korun). Ty byly vyplaceny pod příslibem mlčenlivosti.

Nicméně v září 2017 byl Hatz zatčen a následujících devět měsíců strávil ve vazební věznici. Z té byl propuštěn až v červnu 2018 na kauci 3 milionů Eur (77 mil. Kč). Pokaždé přitom zmínil, že je nevinen. Jestli tomu tak je, nebo nikoli, bude muset rozhodnout soud, ještě před ním se ale deník Handelsblatt dostal k detailům z vyšetřovacího spisu, který obsahuje i jednu velmi pikantní věc - nahrávky telefonických hovorů mezi Hatzem a dalšími hlavouny koncernu z listopadu 2015, tedy doby asi dvou měsíců po vypuknutí skandálu.

Jak se k nim policie dostala? To je pikantní samo o sobě. Pořídila je jeho žena, která si na vlastní mobilní telefon nahrála tyto rozhovory v autě, kde Hatz hovořil s kolegy z vedení pomocí hlasitého odposlechu. Sama manželka je pak poslala Hatzově právníkovi jako dobré shrnutí situace, po prohlídce Hatzova domu byly nalezeny a zajištěny vyšetřovateli v manželčině e-mailové schránce, kde do té doby zůstaly.

Hatzova manželka nahrála telefonáty s tehdejším šéfem koncernu Matthiasem Müllerem, šéfem Porsche Oliverem Blumem a Hatzovým zástupcem Michaelem Steinerem. Müllera se obviněný manažer měl ptát, jak dlouho se vedení VW Group bude jeho účastí na skandálu zabývat. Příliš potěšující odpověď ale nedostal, místo toho se dozvěděl, že Müller nemůže dělat nic proti rozhodnutí dozorčí rady. „Snažím se tě z toho vytáhnout... ale jakmile se někde objeví v souvislosti s tím moje jméno, bude to náročné. Zkus se držet, co to půjde,“ dodal někdejší šéf VW Group, s nímž se koncern překvapivě rozloučil loni v dubnu.

Za Hatze se pak ostatně nepostavil ani Blume, dle kterého by dozorčí rada měla být plná bezpáteřných lidí. Proto jakékoliv řešení bude spíše „politické“ než spravedlivé. Tato slova mu asi dodnes rezonují v uších. Sám Hatz pak řekl, že problematický software byl „šmejd” od někoho jiného z VW Group a že on sám neudělal nic špatného.

Pak je ještě konverzace se Steinerem, který byl nejprve Hatzovým zástupcem, než byl vedením koncernu VW pověřen právě vyšetřováním kauzy Dieselgate. Jako takový by se vlastně s Hatzem ani neměl bavit, zvláště pokud se ve firmě mluvilo o jeho přímém zapojení do skandálu. Nicméně z nahrávek vyplývá, že kupříkladu jeden telefonát měl 35 minut a jeho středobodem bylo právě „chytré“ zařízení ovlivňující emise.

Inu, ještěže jsme je nezkusili oblafnout podruhé,“ uvádí Steiner k agentuře pro ochranu životního prostředí EPA, jenž skandál vynesla na světlo světa. To naznačuje, že oba manažeři o podvodech měli vědět ještě předtím, než se o nich dozvěděla veřejnost, sami ale u jejich zrodu nejspíše nestáli. Sám Steiner říká, že software „byl naprogramován naprosto hloupě” a Hatz mu přitakává, což by patrně nedělali, kdyby měli jeho stvoření pod kontrolou.

Buď jak buď, obviněný je nyní jen Hatz, zatímco Steiner nikoli. S ohledem na zmíněné a jeho pozici mohl klidně některé důkazy poukazující na jeho osobu „stopit“ a nechat v problémech topit Hatze, s nahrávkami ale jistě nepočítal. Celou kauzu tak jistě posouvají dále, jakýkoli jasný závěr ale zatím stále zůstává v nedohlednu.

Zdroj: Deník